GE (quantity of 5) GE LighTech 66955 LET-75-AC-277-R-BF, Halogen Transformer 75
  • Free US shipping
  • Arrives
(quantity of 5) GE LighTech 66955 LET-75-AC-277-R-BF, Halogen Transformer 75
GE 66955
Lightech Halogen Transformer
  • Key applications include signage, architectural, downlight, track lighting and much more.
  • Lightech LET-75-AC-277-R-BF
  • Dimmable Electronic Transformer
  • 75 watt
  • 12VAC
  • Input Voltage-- 277V
  • bottom feed
  • Dimmability-- Trailing Edge
  • Output voltage 11.5V
  • Output Wattage range 35-75 watts
Product Details
BrandGE
ManufacturerGE Lighting
Mpn66955
  • Lightech LET-75-AC-277-R-BF Halogen Transformer
  • 75W, 12VAC Halogen, 277V
  • bottom feed
  • Dimensions-- 88.3mm x 36.5 mm x 29.1mm
  • Quantity of 5
Powered by
Isin:
IZQAWNRGML0V
  • Free US shipping
  • Arrives
In Stock
Sold by , Fulfilled by IBSPOT • Ships from US
IBSPOT Buyer Protection
  • Free 30-Day Returns
  • Full Refund for Damaged or Incorrect Items
  • Guaranteed Delivery or Money Back
  • Secure Checkout & Fast Support
scroll to top arrow
GE 66955
Lightech Halogen Transformer
  • Lightech LET-75-AC-277-R-BF
  • 75 watt
  • 12VAC
  • Input Voltage-- 277V
  • Dimmability-- Trailing Edge
  • Output voltage 11.5V
Product Details
BrandGE
ManufacturerGE Lighting
Mpn66955
  • 75W, 12VAC Halogen, 277V
  • Quantity of 5
Powered by
Isin:
IZQAWNRGML0V
  • Lightech LET-75-AC-277-R-BF
  • 12VAC
  • Input Voltage-- 277V
  • Output voltage 11.5V
  • 75W, 12VAC Halogen, 277V